Kompresör ve Kompresör Yedek Parçaları

Basınçlı Hava Kurutucuları

Basınçlı Hava Kurutucuları

Basınçlı hava ile çalışan birçok alet ve ekipman; su veya neme karşı dayanıklı değildir. Sıkıştırma sırasında doğal olarak, basınçlı hava devresinde genellikle su oluşur.

İşlenmemiş hava içerisinde nem ve katı partiküllerbulunur. Katı partiküler filtreler sayesinde girişte filtrelenirken hava içindeki nem ancak kurutucu sistemlerle çözülebilmektedir. Kututucu kullanılmayan hava; sisteminize ve son ürününüze zarar verebileceğinden oldukça risklidir. İşlenmemiş havanın ana bileşenlerinden biri olan nem, aşağıdaki sorunlara neden olabilir: 

  • Basınçlı hava sistemindeki su, genellikle aşınmaya ve paslanmaya neden olur.
  • Basınçlı hava hattının iç kısmının aşınmasına ve zarar görmesine, bunun sonucu olarak da delik oluşumuna bağlı hava sızıntılarına yol açar. 
  • Basınçlı hava aletlerinin hasar görmesiyle veya arızalanmasıyla sonuçlanabilir ve işlenmiş ürünlerin kirlenmesine neden olabilir.
  • Basınçlı hava sistemindeki serbest su veya nem, bakterilerin gelişimine ortam hazırlayabilir veya işlenmiş ürün tarafından absorbe edilen nem, kalitede sapmalara ve ürünün bozulmasına yol açabilir.
  • Soğuk havalarda hatlardaki su donarak arızalara neden olabilir.

İşletmelerdeki değişken basınçlı hava ihtiyacına göre maksimum enerji tasarrufu sağlamak amacıyla dizayn edilmiştir.

Kompresörünüzün enerji tüketimini ve elektrik faturanızı %36’ya kadar düşürebilmekteyiz.